Rynek dokumentów kolekcjonerskich w 2025 roku jest bardzo ruchliwy. Te najlepsze firmy używają poliwęglanu, graweru laserowego, posiadają wszystkie zabezpieczenia włącznie z farbą OVI, kingramami, elementami MLI/CLI. Warto jednakże pamiętać, że nie wszystkie firmy na rynku sprzedają produkty dobrej jakości. Jak więc rozpoznać autentycznie wysokiej jakości dokument kolekcjonerski?
Profesjonalne firmy używają poliwęglan - ten sam tworzywo, z którego robione są oryginalne dokumenty. Dokumenty wykonane są na poliwęglanie, czyli orginalnym materiale z którego wytwarza się prawdziwe dokumenty. Dobry dokument kolekcjonerski powinien posiadać: Wykonanie z poliwęglanu (a nie z kiepskiego PCV).
Ta technika powoduje, że dane są częścią struktury dokumentu, a nie tylko nadrukiem na jego powierzchni. Różnica w cenie jest ogromna, więc nic zadziwiającego, że odmienność w cenie też jest znaczna.
dokument kolekcjonerski
Grawerowanie laserowe skutkuje lekką wypukłość tekstu, którą da się poczuć opuszkami palców. Dane na dokumencie nie są wydrukowane standardową drukarką na wierzchu, tylko grawerowane "w środku" materiału. Autentyczne dokumenty identyfikacyjne zawierają elementy widoczne jedynie w oświetleniu ultrafioletowym. Żeby sprawdzić obecność nadruku UV, niezbędna będzie szczególna lampka ultrafioletowa (tzw. "black light").
Następną ważną cechą dokumentów premium są elementy wypukłe, które można wyczuć dotykiem. Dobry dowód kolekcjonerski musi mieć: Elementy wyczuwalne (np. tarka na miniaturze zdjęcia). Do najważniejszych zabezpieczeń tego charakteru należą: Farba OVI (Optically Variable Ink) - zmienia kolor w funkcji od kąta widzenia. Te nowoczesne zabezpieczenia są cechą znamienną najlepszych dokumentów kolekcjonerskich i niełatwo je podrobić przy użyciu tanich metod wytwarzania. Kolorystyka i standard druku to elementy, na które warto poświęcić szczególną uwagę. Tanie podróbki albo w wcale nie posiadają nadruku UV, albo jest on wyprodukowany byle jak.
W krajowym prawie jazdy czy dowodzie osobistym specjalnym elementem jest okienko mające oznaczenie PL lub datę ważności. To jeden z bardziej skomplikowanych do wykonania elementów, dlatego wiele słabych dokumentów kolekcjonerskich albo w ogóle go nie posiada, albo jest on wyprodukowany w sposób uproszczony, bez efektu 3D. Wszystkie elementy - od surowca bazowego, przez grawer, po zabezpieczenia optyczne - mają ze sobą harmonizować i budować jednolitą kompozycję. Ogromny asortyment dostępnych opcji potrzebuje od nabywcy dużej wiedzy na temat standardu wytworzenia. Nadmiernie nieważkie lub nadmiernie szczupłe dokumenty to oznaka, że producent żałował na materiale.
Końcową, ale nie mniej ważną cechą najwyższej jakości dokumentów kolekcjonerskich, jest szansa ich sprawdzenia przed zakupem. Lepiej zaczekać 24 godziny dłużej, ale dostać fotografie ukończonego dokumentu, nim zostanie wysłany. Powyższe 10 cech to podstawowe kryteria, które umożliwią Ci rozpoznać rzeczywiście premium produkt od kiepskiego podróbki. Lepiej kupić jeden, ale porządny dokument, aniżeli kilka marnej klasy.